Televize v dětském pokoji - ano nebo ne?

Děti ve věku od dvou do pěti let tráví v průměru 32 hodin týdně u televize. Někteří rodiče považují za vhodné umístit televizi do dětského pokoje. Nová studie však ukazuje, že mít televizi v pokoji nemusí být pro děti z dlouhodobého hlediska dobré - fyzicky ani emocionálně. Proč?

Nalejte si čistého vína a přiznejte si, kolik televizních obrazovek se ve vaší domácnosti nachází - například průměrná americká rodina vlastní 2,3 TV. Jaký vliv to však má na děti? Nová studie naznačuje, že byste možná neměli televizi umisťovat i do dětského pokoje. Vědci zkoumali 1859 chlapců a dívek a zjistili, že děti s televizí ve svých pokojích ve věku 4 let poté vykazovaly ve věku 12 let více nezdravých návyků. Konkrétně u předškolního věku s televizí v pokoji bylo hlášeno, že je vyšší riziko nadváhy a jezení nezdravého jídla. Uváděna byla i zvýšená osamělost, smutek, deprese, nízké sebevědomí a agresivita. 

 

Dle odborníků televize v dětském pokoji může vést k izolaci, menší fyzické aktivitě a špatným spánkovým návykům. Pakliže je to případ vašeho dítěte, omezte jeho čas strávený u obrazovky na dve hodiny denně. Většina dětí by měla mít alespoň hodinu denně střední a intenzivní cvičení a devět až jedenáct hodin spánku. Pamatujte na to, že nejde jen o to, kolik hodin vaše dítě stráví u televize; jde také o to, kde to probíhá.

Autoři studie říkají, že zatímco se tento výzkum zaměřoval pouze na sledování televize, může se vztahovat i na jiné formy konzumování kontentu, jako třeba přes tablety a mobilní telefony. Nezapomínejme, na jaké pořady, filmy či stránky mohou naše děti narazit a co v nich mohou zanechat - existuje nespočet případů, kdy se děti nabádaly ke sledování hororů a podivných videí, a poté nemohly v noci strachem spát.

Fotografie