Sprcha vs vana: jaké jsou výhody a nevýhody?

Ze všech úvah, které se týkají přestavby koupelny, snad žádná neovlivní celkový vzhled a uspořádání – nemluvě o rozpočtu – více než volba mezi instalací vany či pouze sprchového koutu. Za předpokladu, že nemáte dostatečný prostor nebo finanční prostředky na investování do obou, budete si muset vybrat pouze jednu možnost. Jak se nejlépe rozhodnout?

 

 

Nejdříve k tomu, co mají sprcha a vana společného:

  • Obě se prodávají v různých stylech
  • Obě se vyrábí z různých materiálů - od cenově dostupného akrylátu až po špičkovou litinu potaženou smaltem. 
  • Obě nabízejí různé varianty proudění vody - vířivky mají vestavěné trysky, které uvolňují masážní proudy vody do vany, zatímco sprchy mohou být vybaveny sprchovými hlavicemi s různým nastavením vody. 

Výhody sprchy

 

Zabírají méně místa

Standardní sprchový kout zabírá v průměru pouze devět čtverečních stop, zatímco vana standardní velikosti zabírá zhruba třináct čtverečních stop. Pakliže tedy máte menší koupelnu - řekněme kolem 32 čtverečních stop - sprcha je jasným vítězem. V případě, že máte koupelnu velkou cca 40 čtverečních stop, sprcha by zabrala méně než čtvrtinu podlahové plochy, kdežto vana celou třetinu. Nahrazením vany sprchovým koutem tedy můžete prostor, který ušetříte, využít k větší, luxusnější sprše (např. parní sprcha) nebo úložným prvkům (např. dvojité umyvadlo).

 

Jsou dostupnější

Rodinní příslušníci, kteří jsou starší, upoutaní na invalidní vozík nebo mají jiné poruchy pohyblivosti, mohou považovat za obtížné vlézt a vylézt z vany. Ke vstupu a výstupu ze sprchy však stačí pouze otevřít dveře či odhrnout závěs, nebo v případě bezbariérových sprch jednoduše vstoupit dovnitř. Prvky a vybavení, jako jsou madla na stěnách a lavice, také dělají sprchy uživatelsky přístupnějšími. 

Vany s vestavěnými dveřmi, lavicí a madly také existují, ale jsou velmi drahé, takže se většinou moc nevyplácejí.

 

Spotřebují méně vody, pokud nejsou příliš dlouhé

Při sprchování spotřebujete v průměru 2,1 galonů vody za minutu, což je asi 17 galonů na průměrnou osmiminutovou sprchu. To znamená, že pokud dokážete udržet sprchování pod 12 minut, vaše spotřeba vody - a váš celkový účet za vodu - bude obecně nižší při sprchování než při koupeli, která spotřebuje cca od 25 - 40 galonů vody ve standardní vaně a 80 - 100 galonů ve vířivé vaně.

 

Výhody vany

 

Jejich instalace je často levnější

Instalace vany obvykle stojí v rozmezí od 900 - 1 000 Kč, kdežto instalace sprchy vás vyjde cca na 3 000 Kč. 

 

Jsou stále považovány za zásadní prvek zvyšující hodnotu při dalším prodeji

Podle průzkumu National Association of Home Builders je 51 % kupujících domů proti koupelně pouze se sprchovým koutem. 'Plně vybavená' koupelna má prý zahrnovat koupelnu s vanou, a je to stále prvek, který přitahuje většinu svodných i vdaných kupců domů a rodiny s dětmi, pro které je snazší koupat se ve vaně než ve sprše.

 

Fotografie