Jaká barva bude trendy v příštím roce?

Výběr barvy roku není jen tak náhodný. Barva má totiž symbolizovat současný stav společnosti a zároveň predikovat její výhledy do budoucnosti. Protože odstín vybírají odborníci od architektů až po psychology, nemůžeme očekávat barvy všeobecně radostné. To, co podle nich společnost potřebuje, je pocit klidu a barva, která podněcuje k hlubokým myšlenkám.

Nadčasový tón

Trendy odstín do nového roku dostal pojmenování Vining Ivy. Představil ho výrobce barev a nátěrových hmot PPG. Pokud s ním tedy budete chtít vymalovat nebo natřít nějaký kus nábytku, bude možné si jej nechat namíchat. Do interiéru se skvěle hodí, protože je moderní, ale zároveň nadčasový. Někomu možná vyvolá vzpomínky na sedmdesátá léta minulého století. Nese v sobě nádech retra, ale zcela jistě nepatří do tradičních zelených barev inspirovaných přírodou. Spíše svým tónem odkazuje na zeminu, kov, kameny, vodu a oblohu.

Přestože jde o trendový tón, nebude barva výsadou jen moderních, nových a minimalisticky zařízených interiérů. Krásně doplní nejen klasicky zařízené byty, ale také chalupy. Pokud se to s ní nepřežene, působí velmi vkusně a slušivě. Harmonicky ladí s bílou, černou a se zemitými barvami, jako je hnědá či béžová. Zajímavá, lehce exotická kombinace je mix s jemně růžovými, broskvovými, modrými a světle zelenými odstíny. K Vining Ivy se hodí přírodní materiály, jako je dřevo, mramor, kov nebo sklo. Příjemně elegantního efektu dosáhnete, když barvu přidáte v podobě jemných dekoračních polštářků. Tato barva interiéru prostě sluší, obohatí ho a dodá mu energii.

Jak barvu zakomponovat?

Při zakomponování barvy do vašeho domova pamatujte na designerské pravidlo 60-30-10. Jde o poměry, díky kterým barvy vyniknou a budou harmonické. Ze šedesáti procent by měla dominovat zemitá, jemná a neutrální barva, která navodí celkovou atmosféru. Třicet procent prostoru smí zaplnit výraznější barva, která se hodí na závěsy, polštářky nebo na křesla či celé pohovky. Deset procent prostoru doplňte o dekorace v kontrastním tónu.

Fotografie