Nábytek pro pohodový dětský pokoj

Velikost pokoje

Výběr nábytku byste měli přizpůsobit především velikosti dětského pokoje a také počtu dětí, které ho budou obývat. Snazší je to u pokojíčku pro jedno dítě, kdy máte obvykle dost prostoru a můžete koupit více různých kusů nábytku. U dvou či více dětí se prostor ihned zmenší, protože na prvním místě jsou samozřejmě postele. Pak počítejte se skříňkami na oblečení, pro každé dítě nejméně jednu. Plus se hodí jedna velká šatní skříň. Dále by se vám do pokoje měly vejít psací stoly a židle, úložné prostory na hračky, poličky. Zkrátka, než se vydáte na nákupy, pečlivě si celý prostor proměřte a rozvrhněte si, co se kam vejde a co už bude na úkor místa na hraní.

Multifunkční nábytek

Nemáte v domácnosti dost prostoru pro děti, ale přitom jim nechcete pokoj „zabíjet“ spoustou nutného nábytku, nýbrž se snažíte ponechat jim dostatek prostoru na hraní a pohyb? V tom případě je výhodné sáhnout po multifunkčním nábytku. Jde o různé kusy, které mohou posloužit k několika účelům. Skvělým příkladem jsou postele s úložným prostorem – pokud do něj nebudete denně ukládat peřiny, dají se do něj dát hračky, plyšáci, stolní hry a tak dále.

Ideální jsou i policové skříňky, které jsou určené na zásuvné boxy nebo se prodávají i bez nich a poskytují obvykle dost prostoru na nejrůznější typy dětských hraček. Pro více dětí je ideální volbou palanda, která zabere méně místa než dvě postele a poslouží i k dětským hrám. Na úložné prostory myslete i při pořizování psacího stolu, který by měl mít nejméně tři zásuvky a dost prostoru pro tvorbu i psaní úkolů.

Bezpečnost

Při výběru nového nábytku zvažujte také jeho bezpečnost – především s ohledem na věk vašich dětí. Regály a skříně by měly být natolik stabilní, aby se nepřevrátily ani při nejdivočejších dětských hrách. Postel by měla být z pevných a kvalitních materiálů, aby odolala i hře na trampolínu. Pevné zábrany po obou stranách postele jsou také dobrou volbou pro menší děti. Police by měly být pevně přivrtané na zdi, aby se nedaly snadno „urvat“, nepadaly pod tíhou věcí nebo aby se o ně dítě nebouchalo do hlavy – ale aby zároveň byly v dosahu.

Styl

Při nakupování nepodceňujte ani design a styl nábytku. Nábytek není levný a nebudete ho určitě každých pár let měnit. Proto byste měli koupit takový, který dětem vyhoví v jejich aktuálním věku, ale bude jim postačovat i za pět či deset let. Výběr klidně konzultujte i s dítětem a zajímejte se, jaké barvy, styl a typy nábytku by si přálo v pokojíčku mít. Nehleďte navíc jen na jednotlivé kusy nábytku, ale zvažte hlavně celkový vzhled a následnou atmosféru pokoje. 

U menších dětí se nemusíte bránit nábytku s hravými motivy, starší děti zase spíš ocení nábytek v moderním nebo minimalistickém stylu.

Přečtěte si také Televize v dětském pokoji - ano nebo ne? nebo Jaká barva bude trendy v příštím roce?

Fotografie