Rustikální kuchyně? Proč ne!

Žádná moderna

Někdo upřednostňuje ten nejmodernější nábytek, chce mít pokud možno všude nerez, sklo a další podobné materiály – ale jiní lidé se drží spíš klasiky, na kterou jsou zvyklí. Pokud nekoupíte kuchyň z dřevotřísky, která je levnější, ale zároveň méně kvalitní, můžete se zaměřit na rustrikální kuchyně. Ty jsou z poctivého dřeva, obvykle z masivu, vytváří útulnou atmosféru a zdůrazňují přírodní prvky. Budete se v nich proto za všech okolností cítit dobře a stano use vaším oblíbeným místem.

Dřevo

Typická rustikální kuchyně je dřevěná. Jen dřevěná. Až na drobné detaily. Dřevo je hlavním přírodním materiálem v tomto typu kuchyně a může být použito na podlahy, stoly, židle, skříňky, police a další typy nábytku. Nejde přitom o dřevo precizně vybroušené a vylakované do nejmenšího detailu. Naopak. Často se používají drsné a hrubé dřevěné prvky s viditelnými pruhy a prasklinami.

Kámen

Rustikální styl se nebojí ani kamene. A ne žádné napodobeniny, ale skutečného, přírodního kamene.

Kámen mu dodává na autenticitě a může být použit opět na podlahy, ale i na obklady, pracovní desky a další součásti kuchyně. Žula nebo mramor jsou nejčastějšími typy, které v rustikálních domácnostech najdete a které jim dodávají na eleganci.

Kov

Třetím typem materiálu, který rustikální styl hojně využívá, je kov. Nejde přitom zdaleka jen o železo, ale časté je využití mosazi, hliníku, mědi nebo oceli. Kovové prvky jako jsou lampy, držáky na nádobí, kovové kování a dekorační prvky dávají k rustikálnímu vzhledu jistý šmrnc, který si zamilujete.

Otevřené police

Většina kuchyní je plná různých skříněk, které se až uvnitř dělí na police. Vše je ale pečlivě schováno za dvířky. V rustikální kuchyni je tomu přesně naopak a vyznačuje se mnoha policemi, a to zejména těmi otevřenými. Můžete na nich vystavit sklo, keramiku a další dekorativní prvky. Ale je třeba udržovat na nich pořádek, aby to dobře vypadalo. Není to tedy nic pro nepořádníky.

Rustikální barvy

Rustikální kuchyně se často vyznačuje přírodními a teplými barvami. Žádnou modernu a divokost tady nečekejte. Hnědá, béžová, zelená a červená, to jsou zcela typické barvy pro rustikální kuchyně, které vám pomohou cítit se v nich příjemně.

Kamenina a keramika

Posledním prvkem, který je zcela typický pro rustikální kuchyně, je keramické nádobí a kameninové nádobí. Je masivní, je těžké a vypadá úplně jinak než křehký porcelán. Je na pohled více přírodní a cíleně není tak dokonalé. Ale o to přesně jde a dodává to rustiku ten správný tón.

Přečtěte si také Jaká barva bude trendy v příštím roce? nebo Bydlení s leskem a třpytem.

Fotografie