Spací patro promění ložnici k nepoznání

Výška místnosti

Není pravda, že abyste si mohli pořídit spací patro, musíte mít nadprůměrně vysoké stropy. Jistě, pokud máte místnost vysokou tři metry či více, tak je to naprosto ideální. Ale můžete ho umístit i do naprosto klasické domácnosti.

Spací patro může mít dřevěnou konstrukci, případně může být kombinovaná s ocelovými rámy. Vybírat byste ho měli podle očekávané váhy, ale vyrábějí se i taková, která unesou nadprůměrně těžké lidi. A když ho budete do ložnice instalovat, myslete na jednu důležitou věc: na posteli se musíte pohodlně posadit nebo si kleknout a neuhodit se při tom do hlavy o strop – jen tak bude spaní pohodlné.

Schody jako do nebe

Řadu lidí spací patro odrazuje, protože si už předem představují, jak budou do postele šplhat po žebříku. I taková řešení samozřejmě existují, ale jsou vhodná spíš pro větší děti nebo mladší lidi. Není ale problém vytvořit si k posteli pohodlné schody. Zručný truhlář to zvládne raz dva a takové schody se dají umístit i do menší ložnice, protože na ně díky zdvižené posteli vznikne dostatečný prostor.

Úložné prostory

Výhodou klasického schodiště vedoucího ke spacímu patru je zejména to, že každý takový schod může posloužit jakožto úložný prostor. Pokud zvolíte takové řešení, tak přední část daného schodu bude vysunovací a bude se za ní ukrývat zásuvka vhodná pro uložení různých věcí. A výhodou je, že takové úložné prostory mohou být hodně hluboké, takže se do nich vejde hodně věcí.

Vestavěné skříně

Pokud je to ve vaší ložnici možné, pořiďte si namísto běžných šatních skříní vestavěné skříně. Ty jsou částečně nebo zcela zapuštěné ve zdi a opticky tak nezabírají žádné místo v ložnici. Plocha ložnice díky tomu i nadále zůstane dostatečně velká a nebude zbytečně zaskládaná nábytkem. To působí už na pohled hezky, prostor je vzdušnější a bude se vám v něm po pocitové stránce víc líbit a lépe odpočívat.

Pracovna v ložnici

Velká výhoda spacího patra a úložných prostor umístěných ve schodišti je ta, že v ložnici náhle máte spoustu volného místa. U běžných ložnic bývá volný pouze průchod kolem postelí. Ale vy náhle získáte obrovský prostor pod celou plochou postele. A ten si přímo říká o využití. Ideální je, pokud si do něj umístíte pracovní stůl se židlí a počítačem. Ložnice se tak rázem může proměnit i v pracovnu a vaše domácnost se díky tomu de facto o jednu místnost zvětší. Když si dáte na stůl lampu, tak pak není problém, aby jeden z partnerů již odpočíval v posteli a druhý seděl u počítače – a navzájem se nebudou nijak rušit.

Přečtěte si také 7 kroků ke správnému dekorování ložnice nebo Jak opticky zvětšit malý byt

Fotografie