Křesla, pufy nebo podnožky – jak si vybrat

Křeslo může být i nemusí

Leckdo si vystačí pouze s pohovkou, tedy gaučem. Vyrábí se totiž v mnoha velikostech, klasické i rohové, kožené i látkové, pro dva i pro šest osob. Takže v běžné domácnosti vám tento kus nábytku postačí. Ale je možné, že často míváte hosty. Nebo se vám zkrátka v křesle sedí lépe než na pohovce. Proto byste ho rádi měli také. Při výběru se můžete řídit dvěma postupy – buď zvolíte křeslo či křesla ve stejném designu jako pohovku, takže vám sedací souprava bude dokonale ladit. A nebo si pořídíte úplně jiný kousek, který se nakonec stane středobodem vašeho obývacího pokoje.

Závěsné i houpací

Křeslo totiž zdaleka nemusí mít podobu klasického křesla. Do módy se vracejí houpací křesla, která mnoha lidem imponují a navíc v sobě mají i nádech nostalgie. Pro retro obývák je to to pravé ořechové. Do módy se ale dostávají i různá závěsná křesla, ať už mají svou vlastní závěsnou konstrukci nebo je věšíte přímo na strop (tomu byste ale měli mít strop uzpůsobený, abyste zabránili neštěstí). Nebo si můžete pořídit křeslo, které se při sezení jen lehce pohupuje, a to díky své speciální „pružné“ dřevěné konstrukci. Výběr je velký a leckdy není snadné najít si to pravé křeslo pro vás.

Populární pufy

Možná jste o takzvaném pufu nikdy neslyšeli. Je to totiž docela aktuální záležitost a moderní maminky po nich prahnou. Dokonce si je některé ženy i samy vyrábějí. Jedná se o sedák kulatého tvaru, který může být uháčkovaný nebo z jiného materiálu a pak naplněný vhodnou výplní, aby byl pohodlný k sezení, držel si svůj tvar a byl tak vhodným doplňkem sedací soupravy. Tyto pufy už koupíte v každém obchodě s nábytkem, můžete si je nechat vyrobit na zakázku nebo si je můžete vyrobit i sami, pokud se nebojíte ručních prací. Zejména pro děti je to oblíbené sezení.

Sedací vak

O dost větší než tyto pufy jsou sedací vaky. Také se jedná o poměrně moderní kousek nábytku a ne do každého interiéru se hodí. Lidé je mají spíš v dětském pokoji či ložnici než ve středobodu svého domova. Ale někomu se na sedacích vacích sedí pohodlně, na velkých se můžete i povalovat a zdaleka nemusí jít jen o nafukovací vaky plněné vzduchem. Ty kvalitní jsou z pevných materiálů a mají kvalitní výplň. Do moderního interiéru se proto mohou hodit jako alternativa klasického křesla.

Podnožka

Dalším oblíbeným sedacím kouskem nábytku do obývacího pokoje jsou podnožky. Někdy jsou součástí křesla, někdy se ke křeslu rovnou nabízejí jako doplněk. Někdy si je můžete koupit i samostatně. Mohou mít různý design, velikost i tvar, někdy jsou jen na nohy, jindy i na sezení, jindy mají úložný prostor. Mohou mít mnoho způsobů využití. A zatímco někteří lidé je odmítají, jiní si bez nich neumí představit své dokonalé pohodlí.

Přečtěte si také Bydlení s leskem a třpytem nebo Typy pohovek: který je ten nejlepší pro vaše bydlení?

Fotografie