Zajímavé úložné prostory pro malý byt

Základní vybavení

Existují základní potřeby, bez nichž nedokážeme žít. Jedná se typicky o vybavení kuchyně, hygienické potřeby, oblečení, naše osobní věci. Někdo jich má nespočet, jiný se obejde jen s pár základními. Ale pak jsou tu další věci, které nepotřebujeme ke svému přežití a normálnímu fungování – ale které se nám líbí, zabavíme se s nimi, poslouží nám při různých speciálních příležitostech, jsou určeny našim dětem či mazlíčkům. A tak je běžné, že naše domácnost je plná nejrůznějších předmětů. A aby neležely všechny bez ladu a skladu na hromadách nebo se nekupily v krabicích, je potřeba mít pro ně dostatek úložných prostor.

Běžné odkladové plochy

Ve většině domácností, ať už se jedná o byt, dům, chalupu či chatu, existují základní typy odkladových a úložných prostor, kam ukládáme své věci. V kuchyni máme nejrůznější skříňky a police. V šatně nebo ložnici máme šatní skříně. V koupelně máme aspoň jednu skříňku a polici. V obývacím pokoji máme police, knihovnu, konferenční stolek, stolek pod televizí, různé menší či větší skříňky. V dětském pokoji najdeme skříňky na oblečení, psací stůl se zásuvkami, police a různé zásuvky či krabice na hračky. Zkrátka, takto vypadá domov většiny z nás. A podle toho, jak jsme pořádkumilovní, to u nás vypadá – buď uklizeně, nebo jako po výbuchu.

Malé prostory

A teď si představte, že žijete ve skutečně maličké garsonce. V miniaturní chatě. Nebo třeba v jurtě, karavanu či tiny house. V tu chvíli je potřeba představu všech běžných odkládacích prostor zcela zavrhnout a naučit se přemýšlet nad odkládáním věcí jiným způsobem – mnohem efektivněji, praktičtěji, důmyslněji. Základem je omezit počet věcí na minimum. A druhou fází je nalézt takové úložné a odkladové prostory, které zbytečně nezmenší již tak malý prostor – ale zároveň dobře poslouží.

Běžné jsou tak například vysouvací zásuvky umístěné pod postelí. Tyto zásuvky mohou mít v případě vysokých lůžek klidně i dvě patra. Pokud máte v domácnosti schody, vyplatí se mít je vybudované tak, aby v každém schodu mohla být skříňka i zásuvka, která poslouží pro odkládání věcí. Využít se dá prostor v pohovce. Na vysoké stěny můžete umístit police. Zajímavé jsou i různé závěsné systémy, sítě a další praktické i vysoce efektivní nápady, jak odkládat věci a nežít jako ve skladišti. Vždy totiž existuje řešení – jen je třeba dobře si ho promyslet, aby fungovalo.

Přečtěte si také Spací patro promění ložnici k nepoznání nebo Jak opticky zvětšit malý byt

Fotografie