Jak vybrat zahradní nábytek?

Dřevěná klasika

Nejčastěji si lidé pořizují dřevěný nábytek. Důvodem je nejspíš to, že dřevo se k posezení na zahradě tak nějak nejvíc hodí. Je to přírodní materiál, nábytek se natírá různými odstíny barev, vyrábí se v různých designech a každý si proto může vybrat tu nejlepší kombinaci. Ideální je sáhnout po masivu a vynechat různé napodobeniny či dřevotřísku. Pravé dřevo je sice dražší, ale zato vám vydrží dlouhá léta neporušené a odolá vlivům počasí. Je pak už jen na vás, jestli se spokojíte se stolem a židlemi, nebo sáhnete po křesílkách, lavici, houpací lavici a dalších součástech zahradní sestavy.

Ratan a umělý ratan

Luxusnější verzí je ratanový nábytek. Splétaná křesílka a pohovky vypadají velmi dobře a nejspíš už si představujete, jak na nich budete pohodlně sedět. Zvlášť když si na ně můžete položit měkoučké polštáře a podušky. Jenže cena ratanu není vůbec nízká a je to poměrně luxusní přírodní materiál. I proto řada lidí sahá po umělém ratanu. Na první pohled vypadá stejně, ale je to jen napodobenina. A výrazně levnější. Pokud si ho vyberete, dbejte na to, aby byl mrazuvzdorný, což vám pak s příchodem zimy ušetří hodně starostí.

Kov

Punc luxusu si v sobě nese kovový zahradní nábytek. Je potřeba koupit si nereznoucí a poměrně masivní, aby vám dlouho vydržel – a tedy investovat do něho více peněz. Na rozdíl od dřeva ale kovu nevadí déšť, sníh ani mráz. Je akorát potřeba pořídit si měkké podušky a podsedáky, protože kovové židle nejsou tak pohodlné jako například dřevěné. Investice se vám ale vrátí a budete si moci u svého elegantního zahradního sezení užívat chvíle pohody, a to klidně po celý rok.

Plast

Možná nemáte peněz nazbyt, a tak uvažujete o plastovém zahradním nábytku. Je to taková klasika, která byla svého času na každé druhé zahradě. Plastové židle a stoly jsou velmi levné. Vyrábějí se přitom v různých barvách, takže si můžete vybrat podle svého vkusu. Plastové židle jsou navíc často stohovatelné, takže je snadno uskladníte. Jedná se o ideální nábytek na chatu, který uklidíte při odjezdu a vyndáte zase příště. Je lehký, dobře se s ním manipuluje a je i pohodlný. Nevýhodou je, že není určen pro nadměrně těžké jedince. A vadí mu mráz. Při trvalém vystavení slunečním paprskům navíc barva začne brzy blednout.

Takže jakožto dočasné řešení je to dobrá volba, ale lepší je pak našetřit si na kvalitnější nábytek, který vám skutečně vydrží a nic se mu nestane ani vlivy počasí.

Přečtěte si také Spací patro promění ložnici k nepoznání nebo Jak na dekorace do dětského pokoje?

Fotografie